Jak naučit dítě jezdit na kole – Ověřené tipy pro rodiče

Jak naučit dítě jezdit na kole – Ověřené tipy pro rodiče

Jízda na kole patří mezi dovednosti, díky které můžete dětem pomoci objevit radost z pohybu na čerstvém vzduchu. V začátcích se však neobejdou bez vaší podpory: jízda na kole vyžaduje dobrou techniku – a někdy i notnou dávku trpělivosti. Přečtěte si, jak naučit dítě jezdit na kole, abyste oba dva odcházeli z dětského hřiště s dobrým pocitem.

Kdy začít učit dítě na kole

Ve většině případů jsou děti připraveny na první kontakt s kolem mezi třetím a čtvrtým rokem života, resp. zhruba jeden až dva roky poté, co se naučí chodit. Důležitou roli hraje psychická i fyzická zralost, nikoliv jenom věk.

Pokud chcete dítě naučit jezdit na kole, před usednutím na sedlo se ujistěte, že má:

Pokud chcete vést potomky k pohybu už od raného dětství, můžete začít s odrážedly, která dají dětem skvělou průpravu pro pozdější ježdění na kole. Díky postupnému zvyšování náročnosti se mrňousové snáze zbaví strachu a vybudují si sebedůvěru ve své (pohybové) schopnosti.

Postup při výběru prvního kola pro dítě

Při nákupu dětského kola hraje roli několik faktorů:

  • Správná velikost dětského kola – prcek musí špičkami bot dosáhnout na zem
  • Vyhovující model kola – ideální je lehčí kolo, se kterým se dítě tolik nenadře
  • Spolehlivé bezpečnostní prvky – chrániče na jednotlivé části těla a dětská helma

Cyklobazar radí: Neutrácejte za nejdražší model dětského kola, který v prodejnách objevíte. Pokud ještě nevíte, zda vás potomek u jízdy na kole vydrží déle než pár dnů, pořiďte mu bazarové dětské kolo. U nás jej seženete za velmi příznivou cenu. Jakmile se prcek pro cyklistiku nadchne, můžete ho překvapit jiným, novým kolem.

dobře padnoucí dětská helma je nutností
dobře padnoucí dětská helma je nutností

Jak naučit dítě na kole – 4 kroky k úspěchu

Samotný nácvik jízdy na kole by měl probíhat systematicky a bez zbytečného breku a stresu. Pamatujte, že každé dítě je jiné: některé se naučí obstojně jezdit hned první den, jiné potřebuje více času.

1. KROK – Vysvětlete potomkům, jak kolo funguje

Děti rády objevují svět kolem sebe. Využijte toho a před první jízdou svého mrňouse seznamte s tím, jak jízdní kolo funguje.

Ukažte mu základní konstrukční části (pedály, řetěz, brzdy) a nechte ho roztočit kola nebo šlapat rukama. Aspoň zjistíte, zda o jízdní kolo jeví nějaký zájem.

Cyklobazar radí: Spousta rodičů učí děti základům pohybu na odrážedle, teprve poté přejdou ke kolu. Vhodný věk pro používání odrážedla nastává kolem druhého roku života. Prckové již většinou mají potřebnou stabilitu a při chůzi se cítí jistější.

2. KROK – Vyberte vhodné místo

Pokud už ratolesti pohyb na odrážedle hravě zvládají a vašemu povídání o různých částech kola se zájmem naslouchali, naplánujte si první cestu „do terénu“, kde poprvé usednou na kolo.

Při výběru vhodného místa pro první jízdu pamatujte:

  • Zvolte místo, kde nejezdí auta nebo dospělí cyklisté. Ideálním místem pro první jízdy je venkovní dětské hřiště.
  • Před usednutím na kolo capartovi nasaďte helmu a další nezbytné ochranné prvky
  • Nastavte dítěti sedlo u kola tak, aby nohama dosáhlo na zem

3. KROK – Začněte pozvolnými krůčky

Při prvním usednutí na kolo znovu zkontrolujte, zda je jeho výška pro malého jezdce dostačující. U předškoláků většinou vystačíte s velikostí kol 14’ nebo 16’. Při rozjezdu kolem sebe musí mít děti také dostatek prostoru.

Po prvním rozjetí můžete potomkovi přidržovat sedlo a klusat vedle něj, nebo si pomozte vodící tyčí. Pokud zjistíte, že dítko má cyklistiku „v krvi“ a učí se poměrně rychle, věnujte pozornost správné technice brždění. Capart musí vědět, jak zastavit, až poprvé pojede z kopce nebo když se mu někdo nečekaně připlete do cesty.

Jakmile si dětský cyklista osvojí nezbytné kroky, vyrazte na první vyjížďku. Během cesty mu však buďte neustále po ruce a pozorujte, jak si na koke vede.

A když se všechno vydaří, jak má, zakončete jízdu návštěvou cukrárny nebo jiného zajímavého místa, kde šikovného sportovce odměníte za pěkný výkon.

4. KROK – Zvyšujte laťku

Jakmile máte první lekce jízdy úspěšné za sebou, začněte s výukou náročnějších úkonů: naučte ratolest balancovat, překonávat překážky (menší větve a drobné kamení) nebo zdolávat strmější terén.

Pokud uvidíte, že dítě zvládá úkony na jedničku, začněte omezovat dopomoc při jízdě. 

Pamatujte: občasnému pádu nebo odřeným kolenům se čas od času nevyhnou ani zkušení cyklisté.

Jakmile taková situace nastane, buďte dítěti oporou, ale nedělejte z karambolu tragédii. A hlavně – nesrovnávejte. I když si možná sousedův syn vede právě o něco lépe, máloco může dítěti pošramotit sebevědomí více než nahodilé srovnávání s někým jiným.

Radujte se z pohybu společně

Nadšení je nakažlivé. Pokud sami patříte mezi zapálené cyklisty, třeba motivujete své potomky k tomu, aby se věnovali stejnému sportu.

Pokud se tak stane, možná si už zanedlouho vyjedete ve dvou a strávíte na jízdním kole příjemné chvíle, na které budete v pozdějších letech rádi vzpomínat.

radost z jízdy je základ
radost z jízdy je základ