Jaké jsou rozměry a značení plášťů na kolo
Velikost pláště se udává ve dvou rozměrech: první z nich označuje průměr pláště a druhý jeho šířku. Například označení 26×1,95 značí průměr 26 palců a šířku 1,95 palce.
· Šířka plášťů ovlivňuje valivý odpor a komfort při jízdě. Širší pláště poskytují větší pohodlí a hodí se do náročnějšího terénu. Užší pláště zase poskytují nižší odpor a větší rychlost.
· Průměr plášťů musí odpovídat průměru vašich kol.
Značení se většinou udává v palcích. Pláště na jízdní kola se běžně vyrábějí v průměrech 12, 14, 16, 18, 20, 22, 24, 26, 27.5, 28 a 29 palců.
Kromě toho se můžete setkat také se značením v milimetrech, které vychází z mezinárodního standardu ETRTO (European Tyre and Rim Technical Organisation).
Například označení 50-559 udává, že 50 mm je šířka a 559 mm je patní průměr ráfku. Jedná se o přesnější značení, které pomáhá předcházet nejasnostem při výběru plášťů.
Důležité je vědět, kde označení hledat: konkrétní průměr a šířku najdete obvykle na boční straně plášťů. Pokud tedy potřebujete vyměnit dosluhující pláště za nové, najděte označení na svých stávajících pláštích a podle zjištěných rozměrů si vyberte pláště nové.
Jak vybrat plášť na kolo MTB (horské kolo)
Při výběru plášťů na horské kolo se zaměřte zejména na tyto parametry:
· Průměr a šířka plášťů. Pro horskou cyklistiku jsou typické pláště o průměru 26", 27.5" nebo 29". Šířka plášťů se poté pohybuje v rozmezí 2,0 – 3.0 mm v závislosti na vašich požadavcích a náročnosti terénu.
· Hmotnost plášťů. Lehčí pláště s hmotností okolo 400–500 gramů jsou ideální pro delší trasy a svižnější jízdu. Pláště s hmotností 600 gramů se zase hodí více pro technické sjezdy, při kterých je zásadním požadavkem také vyšší odolnost a životnost plášťů.
· Druh terénu. Každý plášť na horské kolo má svůj vzorek, který je vhodný pro různé typy povrchů. Pláště s minimálním či žádným vzorkem jsou určené pro jízdu po silnicích; v rozbahněném terénu zase využijete vzorek s tlustšími výstupky – ty zajišťují lepší rozptýlení kamínků a nánosů bláta, které by jinak vzorek rychle zanesly.
Cyklobazar radí: Pokud při výběru nových komponentů sázíte na osvědčené značky, na českém trhu jsou k dostání pláště od renomovaných výrobců. Mezi oblíbené modely patří například pláště Maxxis Assegai a DHR II, které vynikají skvělou přilnavostí a odolností.
Při výběru zvažte také možnost bezdušových plášťů, u kterých odpadá riziko defektu. Zároveň je můžete nahustit na menší tlak, čímž dosáhnete lepší přilnavosti a většího komfortu při jízdě.

Jak vybrat silniční plášť
Silniční pláště jsou navrženy pro svižnou jízdu na zpevněném povrchu. Při výběr plášťů na silniční kolo se zaměřte na tyto vlastnosti:
· Provedení. Silniční pláště se běžně nabízejí v dušovém nebo bezdušovém provedení. Rozšířenější je první varianta – pláště s duší, jež mají navrch díky nižší pořizovací ceně a snadnější montáží či výměně při poškození. Výhodou bezdušových galusek je výrazně nižší hmotnost a možnost nahuštění na nižší tlak. Nákupní cena však bývá vyšší.
· Šířka pláště. U silničních plášťů převažuje šířka od 23 do 25 mm, se kterými na cestách dosáhnete větších rychlostí. Širší pláště (26 mm a více) pak zajišťují větší pohodlí a jsou odolnější proti defektům.
· Typ patky. Pláště u silničního kola mají buďto drátěnou, nebo kevlarovou patku. Plášť s drátěnou patkou je levnější, ale těžší a nelze ho jednoduše složit. Modely s kevlarovou patkou jsou sice dražší, ale lehčí a dají se lehce složit.
Jaké další typy plášťů na kolo existují
Kromě průměru, šířky, hmotnosti či druhu terénu se můžete rozhodovat i podle dalších vlastností – některé z nich uvedeme níže.
Barevné pláště na kolo
Zejména u dětských kol se pláště na kolo vyrábějí v různém barevném provedení: například červené, oranžové, zelené a podobně. Vaši potomci tak své jízdní kolo snadno rozeznají třeba na dětském hřišti, kde se většinou prohání větší počet mladých cyklistů najednou.
Na barevné pláště však narazíte také u jízdních kol pro dospělé. V minulosti byly trendem například bílé pláště na kolo, které dodávají bicyklu na silnicích osobitý vzhled.
Bezdušové pláště na kolo
O bezdušových pláštích jsme se již zmínili výše. Představují elegantní a časově úsporné řešení pro cyklisty, kteří mívají smůlu na defekty.
Zároveň umožňují jízdu s nižším tlakem a zajišťují lepší přilnavost při jízdě v terénu. Proto jsou vhodné převážně pro MTB či gravel kola.
Jak nasadit plášť na kolo
Pokud už máte nové pláště na kolo doma, přečtěte si jednoduchý návod, jak je vyměnit:
1. Nejprve z jízdního kola sejměte starý plášť a duši.
2. Zkontrolujte ráfek. Pokud je potřeba, vyměňte pásku.
3. Jednu stranu nového pláště nasaďte do ráfku.
4. Duši mírně nafoukněte a nastrčte ji do pláště.
5. Nasaďte druhou stranu pláště do ráfku.
6. Zkontrolujte, zda plášť správně sedí, duši v ráfku opatrně dofoukněte.
Jestliže jste při poslední kontrole svého kola došli k závěru, že používané pláště mají již nejlepší dny za sebou, vyměňte je.
Na Cyklobazaru najdete pláště na kolo od uznávaných značek za skvělé ceny. Vyměňte opotřebené komponenty za nové a užijte si adrenalinovou jízdu v terénu na maximum.
